Moda i styl współczesnego mężczyzny

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Czas na popover

Apetyt na popover mam już od ładnych kilku miesięcy, ale dopiero ostatnio udało mi się trafić na dwa egzemplarze, które byłbym w stanie zaadaptować do swojej garderoby. Nie znaczy to jednocześnie, że moje poszukiwania zostały zakończone. Zwłaszcza, że żaden z nich nie spełnia moich oczekiwań w 100%, a podaż jest bardzo mocno ograniczona. Po kolei jednak.


CZYM JEST POPOVER?
Najprościej rzecz ujmując, koszulą. Dokładna historia jej powstania nie jest znana, ale przyjmuje się, że pionierem w jej produkcji była amreykańska marka GANT, która pierwsze modele włączyła do swojej kolekcji już w latach 60-tych XX wieku. Z założenia miała stanowić najbardziej nieformalny rodzaj koszuli, będący połączeniem popularnej polówki z koszulą typu button down. Swoją nazwę zawdzięcza sposobowi w jaki się ją ubiera, tj. pop it over your head (przełożyć przez głowę). Czasami można natrafić również na zamiennie używane, dla tego samego typu koszuli, określenie - pullover shirt. Cała idea polega na zastosowaniu listwy guzikowej wyposażonej tylko w trzy lub cztery guziki oraz kończącej się powyżej połowy długości całej koszuli.

Popover, bardzo szybko od momentu powstania, został włączony do uniformu członków Ivy League (Ligi Bluszczowej), stając się tym samym integralnym elementem stylu preppy. Poza Stanami Zjednoczonymi miał się zresztą równie dobrze, o czym może świadczyć chociażby fakt, że na jednym z najbardziej popularnych zdjęć wśród stylowo zorientowanych mężczyzn, wnuk założyciela marki FIAT, a także włoska ikona stylu, Gianni Agnelli przechadza się właśnie w koszuli typu popover. Dla odmiany, tym razem z kołnierzykiem włoskim, czyli spread / cut away.

Obecnie można natrafić na egzemplarze o obu typach kołnierzyków, wykonane zarówno z piki czy lnu jak i bawełny oxford czy też flaneli. Nie jest to niestety nazbyt popularny produkt i znalezienie interesującego nas egzemplarza w przystępnej cenie zajmie nieco czasu i energii. No chyba, że mamy akurat wolne 100 - 150 $, wtedy wystarczy kliknąć TUTAJ i stworzyć swój ideał. Pozostałych zainteresować mogą natomiast trzy poniższe linki, niestety w dość mocno okrojonej rozmiarówce:

1. H&M - http://bit.ly/1J6wOdi
2. MANGO Man - http://bit.ly/1MlEekz
3. MANGO Man - http://bit.ly/1MlEf82
foto. buffalodandy.com
Gianni Angelli w popoverach


JAK NOSIĆ?
Wbrew pozorom, ten typ koszuli może sprawdzić się bardzo dobrze nie tylko w połączeniu z chinosami czy spodanimi typu cargo, ale  również ze sportową marynarką, zestawem koordynowanym, a nawet z nieformalnym garniturem. Co mam nadzieję, udało mi się zilustrować poniżej. W takich zestawieniach będzie stanowić świetną przeciwwagę dla tradycyjnych koszul obniżając znacząco formalność całości, zachowując jednocześnie koszulowy charakter. Na ślub i do pracy w korpo zapewne się nie nada, choć pewności nie mam, bo dawno nie miałem z nimi do czynienia, ale w pozostałych sytuacjach popover powinien poradzić sobie bardzo dobrze.
garnitur - SuitSupply, popover - Oven&James, monki - Yanko (Patine.pl), poszetka - Poszetka.com, szelki - Suspender Store 
spodnie i marynarka - SuitSupply, popover - Oven&James, poszetka - Poszetka.com, loafersy - Shoepassion.pl


MÓJ POMYSŁ NA POPOVER
Nie będę ukrywał, pierwszy zestaw postanowiłem potraktować bardzo zachowawczo w obawie przed "przestrzeleniem". Dodatkowo poprzeczkę podniósł fakt, że nawet jak na popovery, mój egzemplarz jest bardzo nieformalny. Wykonany z bardzo miękkiej i przyjemnej w dotyku, bawełnianej piki, barwionej w dość niecodzienny sposób, do którego trzeba się przyzwyczaić i pokochać lub znienawidzić. Ja pokochałem od momentu zakupu w jednym z włoskich marketów i od miesiąca stanowi mój ulubiony egzemplarz koszuli / koszulki / bluzy. Nie przeszkadza mi nawet nieco przykrótka listwa guzikowa, przez którą całość zahacza o rejony zarezerwowane dla koszulek polo z długim rękawem. W odróżnieniu od nich jednak, mój egzemplarz, jak na popover przystało, posiada również rozpinane mankiety, które jednak w trakcie sesji skutecznie zakryłem zrolowanymi rękawami. 

foto. Patiness


popover - no name (Iper Simply store)
spodnie / trousers - H&M
pasek / belt - H&M
loafersy / tassel loafers - Massimo Dutti
zegarek / watch - Daniel Wellington
okulary / glasses - Persol