Moda i styl współczesnego mężczyzny

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Historia pewnego kołnierzykaNosi różne nazwy i występuje w kilku wariantach, ale wszystkie posiadają jeden istotny, wspólny element. Od kilku lat skutecznie powraca do łask światka klasycznej mody męskiej i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie miało to się zmienić. Sam także stałem się jej fanem i wplatam ją w większość swoich ostatnich zestawów. Pora więc przyjrzeć się jej nieco bliżej. Chodzi oczywiście o koszulę z kubańskim kołnierzykiem.

HISTORIA / GŁÓWNE CECHY
Jej historia sięga osiemnastego wieku i rozpoczyna się na kontynencie południowoamerykańskim, gdzie koszule tego typu były częścią powszechnie występującego tam robotniczego uniformu. Jako element szeroko rozumianej mody, swoją przygodę rozpoczęła jednak w latach 50 ubiegłego wieku, w Stanach Zjednoczonych. Dokładny czas i droga, którą przebyła nie jest dokładnie znana, ale bardzo możliwym jest, że ma to związek z powojennymi ruchami ludności oraz wzmożoną turystyką pobudzoną rozwojem lotnictwa cywilnego.  Bardzo szybko zyskała na popularności i stała się istotną składową kształtującego się wówczas stylu znanego obecnie jako "americana". W latach 50. i 60. nosili ją praktycznie wszyscy, bez względu na pochodzenie czy klasę społeczną. Ta ogólnoamerykańska popularność zaowocowała dynamicznym rozwojem różnych jej wariantów, a także wpłynęła na spadek poziomu formalności strojów biznesowych. Jedna z jej odmian, tj. Aloha shirt zapoczątkowała zresztą tradycję "casual friday" - w roku 1966 na Hawajach wprowadzono jego protoplastę, tj. "aloha friday". Cztery lata później koszula hawajska była tam już oficjalnym elementem stroju biznesowego. Następnie na przełomie lat 70 i 80 moda na nieformalne piątki dotarła do  Kalifornii i w konsekwencji do pozostałych stanów, a w latach 90 stała się powszechnym, globalnym zjawiskiem.
 
Więcej zdjęć zestawu TUTAJ

Z kolejną, obecnie narastającą falą popularności mamy do czynienia od około 2014 roku, kiedy to kubański kołnierzyk zaczął pojawiać się ponownie w kolekcjach czołowych projektantów. Tak, wiem, to rozczarowujące, ale wbrew opiniom i przeświadczeniom niektórych, klasyczna moda męska nie jest nieustępliwą skałą i prędzej czy później poddaje się trendom z wybiegów. Dalece bardziej rozsądnym wydaje się więc stwierdzenie, że przymiotnik "klasyczny/a" pełni tu raczej funkcję papieru ściernego o gramaturze wystarczającej aby zaokrąglić wszystkie nadprogramowe nierówności i "niebezpiecznie" wystające elementy. Przy okazji, w wyniku tarcia spowalnia cały proces przenikania tychże do masowej świadomości do tego stopnia, że może on jawić się nam jako owa, niemal mityczna już, "niezmienność stylu". Tak czy inaczej, jest to tylko złudzenie, zresztą takie samo jak nieustępliwość skały.

Dodatkowo, wpływ na jej rosnącą popularność w obrębie męskiej klasyki wydaje się mieć fakt, że w ostatnich latach, duża część kształtujących tę klasykę trendów pochodzi z terenów Południowej Koreii i Japonii. W tej drugiej zaś, kopia koszuli hawajskiej, tj. kariyushi shirt, przeżywa obecnie swój rozkwit.
 

Główną cechą charakterystyczną jest jej płaski, pozbawiony stójki kołnierz, przypominający swoim wyglądem i konstrukcją kołnierz marynarki o otwartych klapach (notch lapels). Najczęściej występuje też w wariancie z krótkim rękawem, ale nie jest to reguła. Zazwyczaj jest też krótsza od swojej formalnej kuzynki, luźniejsza i prosto zakończona dołem. Dominujące tkaniny, z których jest wykonywana, to bawełna i wiskoza. Ponadto, obecnie znaleźć można także egzemplarze wykonane z lnu. Osobiście preferuję jednak te wykonane z wiskozy. Wygrywają z lnem i bawełną sposobem w jaki się układają i gniotą, a także są wyjątkowo dobrze oddychające i niesamowicie przewiewne.


Więcej zdjęć zestawu TUTAJ
RODZAJE / WARIANTY:
Obecnie mamy do czynienia z całym wachlarzem wariacji na temat tej koszuli lub też z różnym jej nazewnictwem, jednak według mnie, określenia "koszula z kubańskim kołnierzykiem" (cuban collar shirt) oraz "koszula z rewersem" (reverse collar shirt) opisują ją najtrafniej. Pozostałe warianty i nazwy to:

Camp collar shirt / cabana shirt / cabin shirt / lounge shirt - kolejne, korelujące z wypoczynkiem, nazwy dla koszuli z kołnierzykiem kubańskim.

Loop collar shirt - jedyny element wyróżniający ją od pozostałych opisywanych tu koszul, to fakt posiadania pętelki pozwalającej na zapięcie kołnierza pod samą szyją.

Koszula hawajska (hawaian shirt / aloha shirt) - koszule z motywami florystycznymi, ornamentami lub innym wyraźnym wzorem. Guziki zazwyczaj wykonane są z łupiny kokosa. Co prawda występuje zarówno w wariancie z kołnierzem kubańskim, jak i z regularnym, wyposażonym w stójkę, ale można przypuszczać, że to zastosowanie tego pierwszego miało znaczący wpływ na wzrost popularności samej koszuli. W latach 70 na japońskiej Okinawie, w celach promocji regionu, wprowadzony został odpowiednik koszuli hawajskiej, który nosi nazwę kariyushi shirt.

Koszula safari (safari shirt / hunting shirt / bush shirt) - podobnie jak powyżej opisana koszula hawajska, także i ta może występować w wariancie z kołnierzykiem kubańskim lub regularnym, ze stójką. Zazwyczaj utrzymana w stonowanych kolorach  (beże, zielenie i brązy), posiada też dwie naszyte kieszonki piersiowe.

Bowling shirt - jej cechy charakterystyczne to krótki rękaw, pionowe pasy lub bloki kolorystyczne, może występować też z wyhaftowanymi napisami lub emblematami / logiem drużyny, itp. itd.

Pajama shirt - bez zaskoczenia, swoim wyglądem przypomina górną część piżamy, jednokolorowa lub w prążek, opcjonalnie z kieszonką piersiową lub okrągłą lamówką, z krótkim lub długim rękawem.

Więcej zdjęć zestawu TUTAJ

JAK I Z CZYM NOSIĆ?
"Uspokajać i dopasowywać, nie kontrastować" to chyba najważniejsza zasada. Chodzi o to, aby ta charakterystyczna i łapiąca spojrzenia koszula stanowiła centralny punkt całego zestawu, a reszta była jej podporządkowana. W przypadku jednolitych i bardziej stonowanych egzemplarzy można pozwolić sobie na więcej, ale powiedzenie, że "mniej znaczy więcej" sprawdza się tu idealnie. Wszelkie ozdobniki są w tym przypadku zbędne. 

Więcej zdjęć zestawu TUTAJ
O ile nie mieszkacie na Hawajach lub japońskiej Okinawie, gdzie kolejno aloha shirt i kariyushi shirt nie tylko dopuszczane są jako część biznesowego uniformu, ale także mogą pełnić funkcję odzieży wizytowej / wieczorowej,  Wasza koszula z rewersem nie będzie elementem stroju formalnego, natomiast doskonale sprawdzi się we wszystkich swobodniejszych okolicznościach. Jeśli dodamy do tego jeszcze wyższe temperatury oraz tematykę czasu wolnego lub wypoczynkowego wyjazdu, sukces gwarantowany. Co prawda oryginalnie skonstruowana została tak, aby nosić ją wyciągniętą na zewnątrz, ale włożona w spodnie także nie wygląda najgorzej. Równie dobrze poradzi sobie z chinosami i dżinsami, jak i z sartorialnymi spodniami z zakładkami. Możemy nosić ją nie tylko solo, ale także z kurtką safari, kurtką wojskową, a nawet lekką marynarka bez konstrukcji. W wariancie dla zaawansowanych, ciekawym połączeniem będzie zestawienie jej ze sportowym garniturem.

Więcej zdjęć zestawu TUTAJ

GDZIE KUPIĆ?
Z sezonu na sezon ich dostępność jest coraz większa. Od jakiegoś czasu zaczęły pojawiać się także w ofertach sieciówek. Sam posiadam koszule zakupione w MANGO MAN, PULL&BEAR oraz NEW YORKERZE. Spośród tej trójki, najlepszą jakość wykonania posiadają produkty z MANGO (precyzja odszycia, szwy bieliźniane, wzmocniony rewers kołnierza oraz sama tkanina), ale w dwóch pozostałych także można znaleźć coś interesującego. Poniżej przygotowałem dla Was selekcję moim zdaniem najciekawszych modeli. Kierowałem się przy tym jak najszerszą dostępnością rozmiarów, jeśli wykażecie się odrobiną cierpliwości, bez problemu znajdziecie też inne, ciekawe modele. Większość z nich jest obecnie dostępna w mocno obniżonych cenach, tak więc pomimo schyłku lata, warto zakupić je teraz z myślą o kolejnym letnim sezonie.